Mennyi pénzt húz ki az ember zsebéből a várakozás?

2014.05.20 10:17

A diplomamentő programot januárban jelentették be, és ekkor azt ígérték, hogy márciusban elkezdődnek a képzések. Március után ezt az időpontot már a képzők is inkább májusra datálták. Hamarosan ennek a hónapnak is vége, de még azt sem lehet tudni, hogy mely nyelviskolák képezhetnek ennek a programnak a keretében. Belátható, hogy a képzések kezdési időpontja több hónapot késni fog, azaz a beígért kezdési időponttól a képzések elindulásáig 3 – 4 vagy akár több hónap is eltelhet.

 

A diplomamentő programba regisztrált több mint 20 ezer államvizsgával rendelkező valamikori hallgató egyelőre vár. Mire is? Hogy bekerüljön egy 6 – 14 fős csoportba és megtanuljon egy olyan nyelvet középfokú szinten, amit már a középiskolában megtanulhatott volna 4 év alatt, ha az oktatás megfelelő szintű lett volna. De most reménykedik, hogy hátha a jószerencse által egy olyan tanárhoz vezeti a sors, aki néhány hónap alatt meg tudja vele tanítani azt, amit más 4 év alatt sem.

 

Figyelembe véve és átlagolva az előírt csoportlétszámot, egy 10 fős csoportban kb. 4 (!) percnyi megszólalás jut egy tanulóra tanóránként!

 

A támogatott képzés annyit jelent, hogy a képzésért és a tananyagért nem kell fizetni, sőt, a regisztrált álláskeresőknek az első vizsga is ingyenes. Ugyanakkor az órákra való elutazást a tanulónak kell fizetnie, mert az is jól belátható, hogy a kisebb vidéki nyelviskolák nem fognak tudni pályázati lehetőséghez jutni, azaz a képzések inkább a nagyobb városokra koncentrálódnak. Szerintem nem elhanyagolható, hogy ebből adódóan a 120 -240 órás képzésekre való elutazás 20 – 40 alkalmat jelent.

Tehát, foglaljuk össze:

-          Amíg a leendő tanuló várakozik, nem lesz belőle diplomás, így aki dolgozik, nem fog diplomás bért kapni, aki viszont álláskereső, az nem tud a végzettségének megfelelő munkát keresni, mert hiszen nincs végzettsége. A különbség a két pozíció között mindkét esetben HAVI TÖBB TÍZEZER FORINT.

-          Ha végre elindulnak a képzések, senki sem tudja garantálni, hogy a képzés valóban megfelelő lesz-e, azaz az óraadó tanár valóban hatékony segítséget tud-e adni abban, hogy a tanuló eljusson a középfokú nyelvvizsgáig.

-          De ami biztos, hogy legalább a fele támogatási díjat a tanulónak kell visszafizetnie az ÁLLAMNAK és nem a képzőnek, sikertelenség esetén.

-          A meghatározott csoportlétszám ismeretében elgondolkodtató, hogy mennyire lehet hatékony a képzés, hiszen attól függetlenül, hogy szintfelmérő után kerülnek be a résztvevők egy-egy csoportba, lehet közöttük óriási különbség is, mert hát a szintfelmérő az épp, hogy megfelelt és a maximális szint között mér.

-          Így érdemes elgondolkodni rajta, hogy mire van nagyobb szükségem? Arra, hogy végre megkapjam a diplomámat, és elkezdhessek dolgozni a végzettségemnek megfelelően, vagy arra, hogy nyelvtanfolyamra járjak, mert az most ingyenes?

 

Tudom, hogy egy óriási érv, hogy világnyelvek megtanulását ígéri a diplomamentő program, de azt is tudom, hogy a munkáltatókat nem a nyelvvizsga bizonyítvány érdekli leginkább, hanem a munkavállaló valós nyelvtudása. Mármint azokon a munkahelyeken, ahol valóban szükség van nyelvtudásra a napi munka során. :-)


Készíts ingyenes honlapot Webnode